Antifriz seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir? Antifriz türleri nelerdir?

Soğutma sıvısı bakımını yapmak, aracın motor yağı bakımını yapmak kadar önemlidir. İyi bir soğutma sıvısı, yazın soğutma sisteminin kaynama noktasını yükseltirken, kışın da donma noktasını düşürür, motoru ve soğutma sistemini…

Soğutma sıvısı bakımını yapmak, aracın motor yağı bakımını yapmak kadar önemlidir. İyi bir soğutma sıvısı, yazın soğutma sisteminin kaynama noktasını yükseltirken, kışın da donma noktasını düşürür, motoru ve soğutma sistemini bozan korozyondan korur. Bu sıvının en önemli işlevi ise olağanüstü havalarda yazın motorun aşırı ısınmasını, kışın da motorun donmasını önler. Bu sıvıyı elde etmek için yapılması gereken uygulanacak olan araca uygun bir antifriz seçmektir.

Soğutma sistemi içinde dolaşan antifrizin doğru oranda kullanılmaması yada belli periyodlarla kontrollerinin yapılmaması motor için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu da ciddi maliyetlere neden olabilir. Bunu önlemek için düzenli olarak antifrizin değiştirilmesi gerekmektedir.

Antifriz değişimi yapılacağı zaman soğutucu içerisinde bulunan eski su-antifriz karışımının tamamının boşaltılması gerekir. Bunu yaptıktan sonra araç için uygun olan antifriz seçimi yapılmalıdır.

Renk, antifriz seçiminde önemli midir?

Renk, sahip olunan antifriz için güvenilir bir belirleyici değildir. Organik (OAT/Organic Acid Technology) antifrizler genellikle kırmızı renkli, İnorganik (IAT/Inorganic Acid Technology)  antifrizler de mavi ve yeşil renklidir. Genelde bölgesel olarak üretilen araçlarda da farklı renkler olabilmektedir. Bu nedenle, renkten ziyade araç üreticilerinin kullanma klavuzunda belirtilene göre antifriz seçimi yapmak en doğru yöntem olacaktır. 

Yorumlar Kapalı