Aracınızın soğutma sistemi nasıl temizlenir? Antifriz nasıl ilave edilir?

Araçtaki antifriz, özelliğini yitirmiş ya da antifrizin değişim zamanı gelmiş olabilir. Bu sebeple soğutma sistemine tam anlamıyla bir bakım yapmak gerekebilir. Bu işi yapabilmek için bir uzmandan yardım almak en…

Araçtaki antifriz, özelliğini yitirmiş ya da antifrizin değişim zamanı gelmiş olabilir. Bu sebeple soğutma sistemine tam anlamıyla bir bakım yapmak gerekebilir. Bu işi yapabilmek için bir uzmandan yardım almak en doğru tercih olacaktır.

Antifriz ilave etmeden önce aracın soğutma sisteminde bulunan sıvının tamamen boşaltılması gerekir. Bu, kullanılacak antifrizden en yüksek verimi almak için önemlidir. Çünkü eski karışım ile yeni karışım, birbirinin özelliklerini öldüreceğinden tam verim alınamayabilir. Bu sebeple soğutma sisteminin tam olarak boşaltılması son derece önemlidir.

Soğutma sistemindeki suyu boşaltmak için radyatörün altındaki tahliye vanası açılır, altına bir kova konulması gerekir. Çünkü radyatörden çıkacak olan sıvı içerisinde muhtemelen daha önce kullanılmış antifrizli bir karışım vardır. Antifriz, kimyasal maddeler içerdiğinden, bu karışımın doğaya zarar vermemesi için bu suyun başka bir yerde imha edilmesi gerekmektedir. Radyatörün üst tarafındaki ya da soğutma sistemine bağlı su deposunun kapağının açılması gerekmektedir. Buradan temiz su yardımıyla ya da piyasada soğutma sistemi temizliği için satılan birçok temizleyici ürün satın alınarak, soğutma sisteminin içerisinde herhangi kireç, korozyon ve mikrobiyolojik oluşumlarının temizliği sağlanabilir.

Tüm bu işlemler bittikten ve radyatör altındaki tahliye vanası tekrar sıkıcı kapatılır. Uygun miktardaki antifriz ve su karışımı olan sıvı radyatör kapağının içine doldurulur. Burada önemli olan iki husus var. Birincisi kullanacağınız suyun çeşme suyu olmamasıdır karışım yapılacağı aşamada saf su tercih edilmesi önemlidir. İkincisi de araç için doğru antifriz ürününün kullanılması gerekliliğidir. Tüm bu şartlar sağlandıktan sonra birkaç gün boyunca araç kullanılıp, haznesinin dolu olup olmadığına bakılır. Eğer bir azalma varsa, kaçak kontrolü yapılıp, aynı oranlarda antifriz ve su karışımı yapılarak ilave yapılması gerekmektedir.

Yorumlar Kapalı